Přivolání

Začínáme

 

Návyk na jméno:

většinou u  štěněte, ale je důležité nepřeskočit tuto fázi i u staršího psa, kterého jsme si např. dovezli z útulku. Již od začátku posilujeme pozitivní vazbu mezi námi a psem. K tomu nám poslouží jako prostředník milý hlas, pohlazení, hračky, pamlsek,..

Nejprve naučte psa reagovat na jméno- veselým hlasem zavoláme jeho jménem, když přiběhne –odměna. (přivoláváme před jídlem -u štěněte výhoda,krmení několikrát denně). Pes pochopí velmi rychle, že přijít se vyplatí.  Jméno opakujeme při každém kontaktu (Alíku půjdeme ven, ty jsi hodný Alík...) Pokud pes spí, pije, provádí hygienu, hraje si... nevyrušujeme ho, nevoláme. Cvičíme doma i venku.

Ze začátku nám jde hlavně o to, aby pes zareagoval a přiběhl.

 

 

Přivolání!!!

-Nejdůležitější, v podstatě první cvik, který pejska učíme

-Základem je přicházení na jméno, k tomu přidáme povel

      ---nejprve s radostí v hlase vyslovíme jméno poté povel

Jménem psa upozorňujeme, že bude následovat něco, co se ho bude týkat. Měl by zvednout hlavu, podívat se na nás, ale nemusí povinně přiběhnout( ano, poslední věta se vylučuje tomu co jsem psala o odstavec výš. O přiběhnutí nám jde ze začátku-jako nácvik přivolání, v pozdější fázi výcviku po oslovení může následovat třeba odložení na dálku- to se vylučuje s tím, aby pes šel k nám)

 

 

Povely:

 V počátcích výcviku učíme na povel Ke mně ( 2. povel je uveden pro ucelení informací)

 

Ke mně- nácvik je stejný jako u návyku na jméno, jen se přidá další povel. V konečné fázi pes běží čelem k nám, poté předsednutí- pes se usadí čelem k nám, packy má u špiček našich bot, sedí rovně, nevyvaluje se, dívá se na nás. Usazení provádí automaticky bez povelu(součástí 1x vysloveného povelu Ke mně). Předsedání přidáváme poté co štěně začíná poměrně spolehlivě přibíhat na povel Ke mně, důležitý je už jistý nácvik povelu sedni.(viz dále) Předsedání- ukončení povelu ke mně.

 

K noze (za pochodu)- můžeme učit pokud již máme rozpracovanou chůzi k noze. Za chůze se pes na povel k noze! přiřadí k levé noze, v chůzi pokračujeme dál společně.(viz dále)

 

Povely Ke mně , K noze se používají na zkouškách, na nižších je možnost vybrat si podle toho, který psu jde lépe.

 

Pojď sem- „neoficiální“ povel, když chceme, aby k nám pes pouze přišel bez předsedání nebo přiřazování.

 

Provedení

Psa se snažíme nalákat na sebe a být pro něj zajímavější než okolí – tleskání, pískání, milý hlas, lákání- zašustění sáčku nebo vyslovení povelu na! (pes tyto podněty zná a ví, že dostane vždycky něco dobrého, může být velkým urychlením nácviku nebo v pubertě, když pes „neslyší“) Později odbouráváme, aby si pes zvykl, že se přichází pouze na daný povel (pře tím nesmíme zapomenout vyslovit jméno). Psu se můžeme vzdalovat nebo si kleknout (menší=dál). Nikdy nechodíme směrem ke psů. Ukončení záleží na zvoleném povelu.

 

 

Jak naučit přivolání- metody

1. Hra na schovávanou-

Nenápadně se schováme (za strom, keř), Zvlášť štěňata jsou na nás závislá, brzy si uvědomí, že jsou sama a páníčka hledají. Pokud nás pes nemůže najít nebo si nevšiml, zavoláme jménem, až přiběhne, pochválíme.Pes se tím naučí i hlídat si nás.

 

2. Vypouštěcí přivolání

Někdo psa přidrží, psovod běží od psa( volá, láká), po vyslovení povelu je pes vypuštěn. Většina psů letí přímo k páníkovi. Pes se naučí rychle a přímo přibíhat.

 

3.Chůze v pozici ke mně Psa si dáme před nás- do pozice ke mně(viz povely) pamlsky před čumák, mi couváme, pes nás následuje. Psa můžeme prokrmovat, chválit, občas zopakovat povel ke mně. Zrychlujeme, zpomalujeme, děláme obloučky, pes udržuje tempo s námi, zastavujeme - dobré pro nácvik předsedání. Pes nás stále následuje později ruku s mlskem zvedáme, ale aby na nás pes neskákal. Pomůže k upevnění povelu Ke mně!, zpřesnění předsedání.

 

 

(4. Pomocí dlouhé šňůry)- metoda podle mě není úplně ideální, ale někdy to prostě jinak nejde, používá se u „puberťáků“, nebo psů kteří už povel velmi dobře znají, ale zajímá je vše jiné, než vy. Je lepší se s někým poradit, jestli je opravdu chyba ve psovi, nebo na naší straně.

Pes je připoután na dlouhou šňůru- popruh ( ne samonavýjecí Flexy vodítko), volně běhá šňůru táhne za sebou. Když chceme psa přivolat nenápadně se  přiblížíme ke konci šňůry, vyslovíme jméno a  povel, lákáme psa na sebe, pokud nevnímá šňůrou trhneme, pes zpozorní a vesele ho přivoláme. Psa k sobě nikdy nepřitahujeme.

 

Využíváme hlavně 1. a 2. metodu. Všechny metody můžeme volně kombinovat

 

Postupně přidáváme rušivé vlivy a cvik zpřesňujeme, úměrně situaci (pokud pes na zahradě přibíhá 100% neznamená to, že přivolání bude stejně dokonalé v parku, na cvičáku,.. Abychom si cvik nezkazili, uděláme krok zpět a psu „pomůžeme“ výraznějším lákáním na sebe)

 

 

Rady

  • Snažte se psa přivolat dříve, než ho zaujme něco jiného (myslete dopředu)
  • Ze začátku cvičte v klidu, ať si cvik nezkazíte, ještě než začnete. Pokud máte hodně divoké štěně, začněte na zahradě, kde to zná
  • Psa přivoláme několikrát během vycházky, nikdy hned po přivolání psa nepoutáme na vodítko (pozor stereotyp- pes by si myslel ,že když přijde, bude automaticky připnut a končí legrace, tak proč by chodil)
  • Postupně přidáváme rušivých vlivů- lidé, psi
  • Pokud je štěně zaujaté něčím jiným a nevnímá, bez povelu si pro něj dojděte. Můžete mu strčit mlsek před čumák a s povelem ke mně , ho odlákat, zkusit kousek chůze a pak pochválit.
  • Když pes nechce přijít a už jste vyslovili povel: Nikdy nechodit směrem ke psů, nenahánějte ho, vždy utíkej od psa, schovat se nebo si dřepněte(jste menší, vypadáte, že jste dál)
  • Psa nikdy po opožděném příchodu netrestáme- nakonec přišel-pochvala, nemusí být tak výrazná, záleží jestli máme malé štěně nebo psa, který už povel vcelku zvládá.

 

 

Co když?

- Pes přibíhá pomalu /nejeví o mě zájem- víc lákat na sebe, pro psa musí být výhodné přijít, vonící pamlsek, velká odměna- třeba hra

 

- Pes postupně  zpomaluje běh- už předsedání zná,ví že bude muset zbrzdit. Je dobré psu kousek popoběhnout pryč, uskočit dozadu, psa to motivuje k rychlosti. Pes časem nebude vědět, jestli mu zase nepoutečete, takže tolik nezpomalí.

 U menších psů ,kteří mají zájem o hračku( šlo by i s pamlskem) můžeme také prohodit hračku mezi nohama a pes stejnou cestou letí za hračkou. Házíme, když je pes pár kroků před námi ,aby hračku viděl. Střídáme, nezapomeňte na nácvik předsedání.

 

- Pes letí v plné rychlosti a zastaví o mě (skočí)– pes má krásné přivolání, zde si můžeme pro mírné zpomalení dovolit, jít směrem ke psu (čelem)

 

- Pes přiletí,  zhltne odměnu a je fuč- když přiběhne ,potvrzujte povel ke mně, udělejte někdy kousek chůze ke mně (pro zdůraznění můžeme použít i povel sedni), pamlsků máme více v ruce, jeden mu dáme hned a necháme ho ať očuchává dlaň s pamlsky, pak dostane další. Postupně prodlužujeme dobu mezi příchodem ,1. a 2. ... pamlskem, psa můžeme pohladit nebo udělat nějaký jiný cvik u nás, pak psu dáme volno 

 

- Pes předsedá křivě – Někteří psi sedají křivě ze zbrklosti,rychle sednou bez přemýšlení, aby dostali odměnu. Naopak často velcí psi, nebo flegmatičtější, kteří si sednou tak,  jak jim zrovna přijde vhod. – správně navést pamlskem.( Psa netaháme,nespravujeme rukou, je to pro něj nepříjemné)

V nižší rychlosti se usadí rovně -čelem k nám, musíme být důslední a psa vždy spravit, proto trénujeme chůzi ke mně – utvrzujeme tím i povel ke mně s předsednutím, couváme před psem, ten nás následuje, Po pár krocích se zastavím, psa si zkoriguji pamlskem  a posadím -ze začátku s povelem sedni, později si sedá pes automaticky sám.( Spravování rukou některým psům vadí, jiní si postupem času na ně zvykli tak, že už čekají až je pán posune) 

 

- Pokud se pes krčí, plazí, sedí kousek od vás, uhýbá pohledem, třese se, má uši přitisklé k hlavě-  bojí se vás, udělali jste chyby a byli jste hrubí, pes ze strachu nepřijde. Můžete začít od začátku, získáním si jeho důvěry.

 

Cílem je odvolat psa za rušivých podmínek, pes by měl ihned po vyslovení povelu přímo, nejkratší cestou  přiběhnout k nám a podle zvoleného povelu cvik dokončil. Přivolání má být rychlé a veselé.